" crossorigin/>
More

  • ניהול המטבעות של פיאט נקבע על ידי ממשלות, כאשר לציבור אין השפעה רבה על המדיניות.
  • כל אחד יכול באופן תיאורטי לתרום לקוד של מטבע קריפטוגרפי ולהגיד החלטות קריטיות במפת הדרכים לפיתוח שלו.
  • פיאט הוא סוג של מערכת כספים שבה ערכו של הכסף קיים מתוקף חוק מדינה.

  אם קראת מחקר או נייר מדיניות של ממשלה או בנק מרכזי בשנים האחרונות, ייתכן ששמת לב להבחנה מעניינת שמוסדות כאלה נוטים לעשות כשמדובר בכסף. הם אוהבים להתייחס למטבעות פיאט לאומיים כאל "כסף ציבורי" ומטבעות קריפטוגרפיים – כמו גם למטבעות וירטואליים אחרים – כאל "כסף פרטי", מה שמרמז שאחד איכשהו "שייך" לציבור ואילו השני הוא בהחלט העתודה של אנשים פרטיים.

  הבחנה זו מטעה אם לא ממש שקרית ומסיבות שונות.

  כן, מטבעות פיאט עשויים להיות 'ציבוריים' ככל שהם נוצרים ומנוהלים על ידי מוסדות אשר (סמלי) אחראים לציבור, וכן, מטבעות קריפטוגרפיים עשויים להיות 'פרטיים' ככל שהם פועלים בעיקר מחוץ לתחום הממשלות. עם זאת, דמויות רבות העובדות בתעשיית המטבעות הקריפטוגרפיים טוענות בתוקף כי לבני הציבור יש השפעה רבה יותר על התפתחות מטבעות קריפטוגרפיים מאשר על מטבעות פיאט.

  מה זה כסף 'ציבורי'?

  לא קשה למצוא דוגמאות לבנקים מרכזיים המשתמשים במונחים 'כסף ציבורי' ו'כסף פרטי '. בנאום שנשא ביוני כריסטינה סגל-נואלס של בנק אנגליה, מתייחסים לשניהם, עם כסף שהונפק על ידי מרכז מרכזי. הבנק הוא 'ציבורי' וכמעט כל השאר
  (כולל כסף המונפק על ידי בנקים מסחריים) 'פרטיים'.

  כמו כן, קרן המטבע הבינלאומית עשתה הבחנה דומה בבלוג שפורסם בפברואר, ובו במקרה תיאר גם את כספי הציבור כ"בטוחים לחלוטין ".

  נראה שחלק מהתומכים בהבחנה בין כסף ציבורי-פרטי הם בעלי תפיסה ורודה למדי של מה זה כסף ציבורי. לדוגמה פאביו פנטה של הבנק המרכזי האירופי, מציע הגדרה של כספי ציבור בנאום שנשא בנובמבר 2020:

  "טובת ציבור שבנקים מרכזיים מנהלים זה מאות שנים למען האינטרס הציבורי וזה אמור להיות זמין לכל האזרחים כדי לספק את הצורך שלהם בבטיחות."

  שליטה קהילתית, אין מרכז לכוח

  עם זאת, נראה שתעשיית הקריפטוגרפים חולקת ביסודה על השקפה כזו של כסף ציבורי, במיוחד כאשר טוענים כי מטבעות פיאט מנוהלים "לטובת הציבור" ונועדו "להיות זמינים לכל האזרחים". מבחינתם, הערכה כזו מנוגדת במידה רבה למציאות של אופן הניהול וההפצה של כסף (בכל צורה שהיא).

  "לא צריך להיות כסף ציבורי ביחס לאזרחים, כל הכסף שנוצר מהתוצר הייצרני של הפרט צריך להיות פרטי ולהגן על ידי זכויות קניין", אמר פיטר מק'ורמק, מארח הפודקאסט של מה ביטקוין עשה, ורומז ש'ציבורי 'הוא אולי התואר השגוי המשמש לתיאור כסף, גם כאשר נוצר על ידי בנק מרכזי.

  כמו כן, אחרים מטפלים בהצעת ההבחנה לפי ביטקוין (BTC) ומטבעות קריפטוגרפיים אחרים,
  הם מחוץ להישג ידם של בני הציבור, בעוד שמטבעות פיאט נמצאים  בשליטתם.

  "קריפטוגרפיה שנבנית באמצעות קוד קוד פתוח ואינה מספקת למייסדיה יתרונות בלעדיים על כל משתתף אחר במערכת האקולוגית שלה (כמו ביטקוין) היא בהחלט טובת הציבור יותר ממטבעות שהונפקו על ידי הבנק המרכזי, שם יש לסוכנות ריכוזית. שליטה ישירה ובלעדית על הנפקתה ומחירה, "אמר נישנט שארמה, מייסד ומנכ"ל הייעוץ BlocksBridge Consulting הממוקד בכרייה.

  "ניהול המטבעות של פיאט נקבע על ידי ממשלות, כאשר לציבור אין השפעה רבה על המדיניות.
  מצד שני 'מטבעות פרטיים', אם מבוזרים (כמו ביטקוין) מנוהלים על ידי הקהילה, תוך מתן שליטה 'ציבורית', "אמר לו קרנר, מנכ"ל BIGtoken.

  אם אתה מפתח, אין שום דבר שמונע ממך להגיש הצעות לעדכון עבור הקריפטוגרפיה המועדפת עליך, ואם קהילת הפיתוח הרחבה שלה כמו הצעה זו, היא תאושר וייושם. בוודאי יהיה קשה מאוד לעשות דבר דומה לכסף 'ציבורי' המונפק על ידי הבנק המרכזי.

  "כל אחד יכול תיאורטית לתרום לקוד של מטבע קריפטוגרפי ולהגיד החלטות קריטיות במפת הדרכים לפיתוח שלו. זה כולל החלטות קריטיות שיכולות להשפיע בסופו של דבר על מחיר המטבע האמור ", לדברי נישנט שארמה.

  מצד שני, גם אם לאנשי הציבור יתכן כי תיאורטית יהיה יותר סיכוי להתנדנד בכיוון של ביטקוין (מאשר לדולר, אירו או לירה), הצורך בלכידות קהילתית באישור עדכונים מבטיח שאף גורם אחד לא יהפוך לדומיננטי. 

  "הדבר הטוב בביטקוין הוא שקשה מאוד לכל אדם להשפיע עליו", הדגיש פיטר מק'ורמק.

  חלוקת הביטקוין

  עם זאת, יכול להיות שיש צופה מטעה אחד כשניסה לטעון שמטבעות קריפטוגרפיים מבוזרים שייכים יותר לציבור מאשר מטבעות פיאט. אם מסתכלים על חלוקת הביטקוין למשל,
  תוכלו להבחין כי 0.4% העליונים מכל כתובות ה- BTC מחזיקים בסביבות 85.6% מכל הביטקוין שנמצא במחזור. עם זאת, תמונה זו לא ממש מדויקת, מכיוון שחלק מהכתובות הללו שייכות לבורסות המחזיקות BTC עבור מיליוני לקוחותיהם.

  בכל מקרה, הפצת BTC עשויה להיות טובה עוד יותר אם יותר אנשים בציבור יתערבו בביטקוין.

  כפי שסיכם ניסאנט שארמה,

  "העובדה שאדם מגיע להחזיק בביטקוין באמת, הופכת אותו אדם לבעל עניין מרכזי ומבקש טוב של אותו מטבע החוץ. זה בניגוד מוחלט לפקידי ציבור נבחרים (או ממונים) שזוכים להחליט על החלטות קריטיות בנוגע למטבעות פיאט, כגון הנפקתם. "

  הישאר איתנו בלופ

  המדריכים האחרונים שלנו

  - Advertisement - spot_img

  אולי תאהב גם