" crossorigin/>
More

  גשר בלוקציין בקצרה

  גשר בלוקצ'יין הוא פרוטוקול המחבר בין שני בלוקצ'יין כדי לאפשר אינטראקציות ביניהם.
  אם בבעלותך ביטקוין אבל רוצה להשתתף בפעילות DeFi ברשת Ethereum, גשר בלוקצ'יין מאפשר לך לעשות זאת מבלי למכור את הביטקוין שלך.
  גשרי בלוקצ'יין הם בסיסיים להשגת יכולת פעולה הדדית בתוך מרחב הבלוקצ'יין.

  הקדמה

  כדי להבין מהו גשר בלוקצ'יין, צריך קודם כל להבין מהו בלוקצ'יין.
  Bitcoin, Ethereum ו-BNB Smart Chain הם חלק מהמערכות האקולוגיות העיקריות של blockchain, כולן מסתמכות על פרוטוקולי קונצנזוס שונים, שפות תכנות וכללי מערכת שונים.

  גשר בלוקצ'יין הוא פרוטוקול המחבר בין שני בלוקצ'יין נפרדים מבחינה כלכלית וטכנולוגית כדי לאפשר אינטראקציות ביניהם. הפרוטוקולים הללו מתפקדים כמו גשר פיזי המקשר בין אי אחד לאחר, כשהאיים הם מערכות אקולוגיות נפרדות של בלוקצ'יין.

  לפיכך, גשרי בלוקצ'יין מאפשרים מה שנקרא יכולת פעולה הדדית, כלומר נכסים דיגיטליים ונתונים המתארחים בבלוקצ'יין אחד יכולים לקיים אינטראקציה עם אחר.
  יכולת פעולה הדדית היא אבן הפינה של האינטרנט: מכונות ברחבי העולם משתמשות באותה קבוצה של פרוטוקולים פתוחים כדי לדבר זה עם זה. במרחב הבלוקצ'יין, שבו יש הרבה פרוטוקולים שונים, גשרי בלוקצ'יין חיוניים כדי לאפשר קלות דומה של החלפת נתונים וערך.

  למה אנחנו צריכים גשרי בלוקצ'יין?

  ככל שמרחב הבלוקצ'יין התפתח והתרחב, אחת המגבלות המשמעותיות ביותר הייתה היעדר יכולת של בלוקצ'יין שונים לעבוד יחד.
  לכל בלוקצ'יין חוקים משלו, אסימונים, פרוטוקולים וחוזים חכמים משלו.
  גשרי בלוקצ'יין עוזרים לפרק ממגורות אלה ולפגיש את מערכות האקולוגיות המבודדות.
  רשת מקושרת של בלוקצ'יין יכולה לאפשר חילופי אסימונים ונתונים ביניהם בצורה חלקה.

  מלבד הפעלת העברות צולבות שרשרת, גשרי בלוקצ'יין מספקים יתרונות נוספים. הם מאפשרים למשתמשים לגשת לפרוטוקולים חדשים ברשתות אחרות ומאפשרים למפתחים מקהילות בלוקצ'יין שונות לשתף פעולה. במילים אחרות, גשרי בלוקצ'יין הם מרכיב קריטי בעתיד תפעולי הדדי של תעשיית הבלוקצ'יין.

  כיצד פועלים גשרי בלוקצ'יין?

  מקרה השימוש הנפוץ ביותר עבור גשר בלוקצ'יין הוא העברת אסימונים.
  לדוגמה, אתה רוצה להעביר את הביטקוין שלך (BTC) לרשת Ethereum. דרך אחת היא למכור את ה-BTC שלך ואז לרכוש אתר (ETH).
  עם זאת, הדבר יגרור עמלות עסקה ויחשוף אותך לתנודתיות במחיר.

  לחלופין, אתה יכול להשיג מטרה זו על ידי שימוש בגשר בלוקצ'יין מבלי למכור את הקריפטו שלך.
  כאשר אתה מגשר 1 BTC לארנק Ethereum, חוזה גשר בלוקצ'יין ינעל את BTC שלך ויוצר כמות שווה של BTC עטוף (WBTC), שהוא אסימון ERC20 התואם לרשת Ethereum.
  כמות ה-BTC שאתה רוצה להעביר ננעלת בחוזה חכם, והאסימונים המקבילים ברשת הבלוקצ'יין היעד מונפקים או מוטבעים.
  אסימון עטוף הוא גרסה אסימון של מטבע קריפטוגרפי אחר. הוא מוצמד לערך הנכס שהוא מייצג ובדרך כלל ניתן לפדות אותו עבורו (לא עטוף) בכל נקודה.

  מנקודת מבט של משתמש, תהליך זה לוקח כמה שלבים. כדי להשתמש בגשר Binance, למשל, תחילה תבחר את הרשת שממנה תרצה לגשר ותציין את הסכום. לאחר מכן תפקיד את הקריפטו לכתובת שנוצרה על ידי Binance Bridge. לאחר שליחת הקריפטו לכתובת במהלך חלון הזמן, Binance Bridge ישלח לך כמות שווה של אסימונים עטופים בבלוקצ'יין השני. אם אתה רוצה להמיר את הכספים שלך בחזרה, אתה פשוט עובר את התהליך ההפוך.

  אילו סוגי גשרי בלוקצ'יין קיימים?

  ניתן לסווג גשרי בלוקצ'יין לפי הפונקציות, המנגנונים ורמות הריכוזיות שלהם.

  גשרים משמורת לעומת לא משמורת

  סיווג נפוץ אחד הוא חלוקת גשרי בלוקצ'יין לשני סוגים: משמורת (ריכוזית) ולא משמורת (מבוזרת).

   

  גשרי משמורת דורשים מהמשתמשים לתת את אמונם בישות מרכזית שתפעיל נכון ובטוח את המערכת. על המשתמשים לבצע מחקר מקיף כדי להבטיח שהישות הזו אמינה.

   

  גשרים שאינם משמורנים פועלים באופן מבוזר, תוך הסתמכות על חוזים חכמים לניהול תהליכי הנעילה והטבעה של קריפטו, ומסירים את הצורך לתת אמון במפעיל גשר. במקרה זה, אבטחת המערכת טובה כמו הקוד הבסיסי.

  בלוקצ'יין מגשר לפי פונקציות

  סיווג נוסף מבוסס על אופן פעולתו של גשר בלוקצ'יין. כמה דוגמאות כוללות גשרי נכסים עטופים וגשרים צדדיים.

  גשרי נכסים עטופים מאפשרים פעולת קריפטו הדדית, למשל, העברת ביטקוינים לרשת Ethereum באמצעות גלישת ה-BTC ל-Wrapped BTC (WBTC), אסימון ERC20 התואם לרשת Ethereum.
  גשרי שרשרת צד מחברים את הבלוקצ'יין האב לשרשרת הצדדית שלו, ומאפשרים יכולת פעולה הדדית בין השניים.
  הם נחוצים מכיוון שלהורה ולשרשרת הצד עשויים להיות מנגנוני קונצנזוס שונים.
  דוגמה אחת היא xDai Bridge, שמחברת את הרשת המרכזית של Ethereum ל-Gnosis Chain (לשעבר xDai blockchain), רשת תשלומים יציבה מבוססת Ethereum. xDai מאובטח על ידי קבוצה של מאמתים שונים מאלה שמחזיקים את רשת Ethereum.
  גשר xDai מאפשר העברת ערך קלה בין שתי הרשתות.

  בלוקצ'יין מגשר על ידי מנגנונים

  ישנם גשרים חד כיווניים (חד כיווניים) וגשרים דו כיווניים (דו כיווניים). גשר חד כיווני פירושו שמשתמשים יכולים לגשר רק על נכסים לבלוקצ'יין יעד אחד אך לא בחזרה לבלוקצ'יין המקורי שלו. גשרים דו-כיוונים מאפשרים גישור נכסים בשני הכיוונים.

  היתרונות של גשרי בלוקצ'יין

  היתרון החשוב ביותר של גשרי בלוקצ'יין הוא היכולת לשפר יכולת פעולה הדדית.

  הם מאפשרים החלפה של אסימונים, נכסים ונתונים על פני בלוקצ'יין שונים, בין אם בין פרוטוקולים של שכבה 1 לשכבה 2 או בין שרשראות צד שונות. לדוגמה, WBTC מאפשר למשתמשי ביטקוין לחקור את היישומים המבוזרים (dapps) ואת שירותי ה-DeFi של מערכת האקולוגית של Ethereum. מגזר בלוקצ'יין משתלב הוא קריטי להצלחת התעשייה העתידית.

  יתרון נוסף של גשרי בלוקצ'יין הוא שיפור המדרגיות. כמה גשרי בלוקצ'יין יכולים להתמודד עם מספר רב של עסקאות, ולשפר את היעילות. לדוגמה, גשר Ethereum-Polygon הוא גשר דו-כיווני מבוזר הפועל כפתרון קנה מידה לרשת Ethereum. כתוצאה מכך, משתמשים יכולים ליהנות מעסקאות מהירות יותר ועלויות עסקה נמוכות יותר.

  סיכונים של גשרי בלוקצ'יין

  יחד עם זאת, לגשרי בלוקצ'יין יש כמה מגבלות. תוקפים ניצלו את הפגיעויות של כמה חוזים חכמים של גשרי בלוקצ'יין. כמויות אדירות של קריפטו נוצלו על ידי שחקנים זדוניים מגשרים חוצי שרשרת.

  גשרי משמורת עלולים לחשוף את המשתמשים לסיכוני משמורת. הישות הריכוזית מאחורי גשר משמורת יכולה תיאורטית לגנוב את כספי המשתמשים. כשאתה משתמש בגשרי משמורת, חפש מותגים מבוססים עם רקורד ארוך טווח.

  מגבלה טכנית אפשרית נוספת היא צווארי בקבוק בשיעור העסקאות. צוואר בקבוק בקיבולת התפוקה של שרשרת בודדת עלול להפריע ליכולת פעולה הדדית של בלוקצ'יין בקנה מידה גדול.

  בעוד שגשר יכול להקל על עומס ברשת עמוסה, העברת נכסים לרשת אחרת לא פותרת את בעיית המדרגיות מכיוון שלמשתמשים לא תמיד תהיה גישה לאותה חבילה של דפים ושירותים. לדוגמה, חלק מהדאפים של Ethereum אינם זמינים בגשר הפוליגון, מה שמגביל את יעילות קנה המידה שלו.

  לבסוף, גשרי בלוקצ'יין יכולים לחשוף את הפרוטוקולים הבסיסיים לסיכונים הקשורים לפער באמון. מכיוון שגשרי בלוקצ'יין מחברים בין בלוקצ'יין שונים, האבטחה הכוללת של הרשתות המחוברות זו לזו היא חזקה כמו החוליה החלשה ביותר.

  מה העתיד של גשרי בלוקצ'יין?

  האינטרנט הוא מערכת מהפכנית בין היתר בגלל יכולת הפעולה ההדדית הגבוהה שלו. גשרי בלוקצ'יין הם קריטיים לשיפור יכולת הפעולה ההדדית והאימוץ ההמוני של תעשיית הבלוקצ'יין. הם אפשרו כמה חידושים חיוניים, המאפשרים למשתמשים להחליף נכסים בין פרוטוקולי בלוקצ'יין רבים. גשרי בלוקצ'יין גדלו משמעותית במספר הגשרים, המשתמשים ובהיקף העסקאות הכולל.

  סביר להניח שהצורך בגשרי בלוקצ'יין ימשיך לגדול ככל שהאינטרנט יתקדם לעבר Web3. חידושים עתידיים עשויים לספק מדרגיות ויעילות רבה יותר למשתמשים ולמפתחים. יכולים להיות פתרונות חדשניים לטיפול בסיכוני האבטחה הקשורים לגשרים. גשרי בלוקצ'יין הינם חלק בלתי נפרד מבניית מרחב בלוקצ'יין בר-פעולה הדדי, פתוח ומבוזר.

  לסיכום

  התפתחות תעשיית הבלוקצ'יין מונעת על ידי חידושים מתמידים. ישנם פרוטוקולים חלוציים כמו רשתות הביטקוין והאת'ריום, ואחריהם מספר עצום של בלוקצ'יין אלטרנטיבי של שכבה 1 ושכבה 2. מספר המטבעות והאסימונים הקריפטו גדל באופן אקספוננציאלי.

  עם כללים וטכנולוגיות נפרדות, הם צריכים שגשרי בלוקצ'יין יהיו מחוברים זה לזה. מערכת אקולוגית של בלוקצ'יין המקושרת על ידי גשרים היא יותר מגובשת ופועלת הדדית, ופותחת הזדמנויות להרחבה ויעילות טובה יותר. עם התקפות רבות על גשרים חוצי שרשרת, החיפוש אחר עיצוב גשר מאובטח וחזק יותר נמשך.

  הישאר איתנו בלופ

  המדריכים האחרונים שלנו

  - Advertisement - spot_img

  אולי תאהב גם