" crossorigin/>
More

  נייר לבן (Cryptocurrency Whitepaper) בקצרה

  נייר לבן של מטבעות קריפטוגרפיים מאפשר לפרויקטים להסביר את המוצרים והמטרות שלהם לקהל שלהם.
  פרויקטים יכולים לבחור בחופשיות איזה סוג של מידע הם רוצים לספק, אבל ניירות לבנים כוללים בדרך כלל סקירה כללית של יעדי הפרויקט, טוקונומיקה, מוצרים, תכונות ומידע על הצוות. ככזה, ניירות לבנים יכולים להיות מקום טוב להתחיל בו בעת מחקר על פרויקט ספציפי.

  הקדמה

  נייר לבן מסכם, במסמך אחד, את המידע החשוב הקשור לפרויקט בלוקצ'יין או מטבע קריפטוגרפי. זוהי דרך פופולרית להסביר כיצד פרויקט מסוים עובד ואילו בעיות הוא שואף לפתור.

  מהו נייר לבן?

  בדרך כלל, נייר לבן הוא דו"ח או מדריך המודיע לקוראיו על נושא או בעיה ספציפיים. לדוגמה, מפתחים יכולים ליצור נייר לבן על התוכנה שלהם כדי ללמד את המשתמשים על מה הם בונים ולמה.

  בתחום הבלוקצ'יין, נייר לבן הוא מסמך שעוזר לשרטט את התכונות העיקריות והמפרט הטכני של מטבע קריפטוגרפי או פרויקט בלוקצ'יין ספציפי. למרות שמסמכים לבנים רבים מתמקדים במטבע או אסימון, הם יכולים להתבסס גם על סוגים שונים של פרויקטים, כגון פלטפורמת פיננסים מבוזרת (DeFi) או משחק להרוויח.

  נייר לבן עשוי לספק סקירה כללית של נתונים חיוניים בצורה של סטטיסטיקות ודיאגרמות. כמו כן, נייר לבן יכול להסביר את המבנה השלטוני של הפרויקט, מי עובד עליו, ואת תוכניות הפיתוח הנוכחיות והעתידיות (כלומר, מפת הדרכים שלהן).

  עם זאת, אין דרך רשמית ליצור נייר לבן. כל פרויקט יוצר נייר לבן המתאים ביותר לתנאים שלו.
  באופן אופטימלי, הספר הלבן צריך להיות ניטרלי ואינפורמטיבי כדי לתאר בבירור את הפרויקט ואת מטרותיו.
  משתמשים צריכים תמיד להיות זהירים עם ניירות לבנים שמציגים שפה משכנעת ופרויקטים שמבטיחים יותר מדי מבלי לתת מספיק מידע.

  לעתים קרובות מתייחסים לנייר לבן של מטבעות קריפטו כעל תוכניות עסקיות לפרויקטי קריפטו.
  זה בגלל שהם מספקים למשקיעים סקירה מקיפה של הפרויקט. אבל, בניגוד לתוכניות עסקיות, מסמכים לבנים משוחררים בדרך כלל לפני השקת מטבעות קריפטוגרפיים. לכן, נייר לבן הוא לעתים קרובות נקודת התחלה שבה פרויקט קריפטו מציג את הכיוון והכוונה של הרעיון שלו.

  איזה מידע אתה יכול למצוא בנייר לבן?

  המייסדים מכינים ניירות לבנים כדי לספק הבנה של מטרת הפרויקט שלהם. לדוגמה, הנייר הלבן של ביטקוין אומר: "גרסת עמית-לעמית גרידא של מזומן אלקטרוני תאפשר שליחת תשלומים מקוונים ישירות מצד אחד למשנהו מבלי לעבור דרך מוסד פיננסי". בעוד שהנייר הלבן של Ethereum מתאר את מטרתו באופן הבא: "הכוונה של Ethereum היא ליצור פרוטוקול חלופי לבניית יישומים מבוזרים".

  ניירות לבנים נותנים לעתים קרובות מושג לגבי התועלת האמיתית של פרויקט הקריפטו. לדוגמה, הוא יכול לתאר כיצד הוא פותר בעיה ספציפית או כיצד הוא יכול לשפר היבטים מסוימים בחיינו.

  עם זאת, חשוב להישאר זהיר לגבי ההבטחות. זו לא משימה קשה ליצור נייר לבן. לדוגמה, תנופת הנפקת המטבעות הראשונית (ICO) של 2017 הולידה אלפי אסימונים עם רעיונות "חדשניים", אך רוב
  הפרויקטים לא הצליחו להגשים. ככלל אצבע, זכור שעצם הצמדת מטבע קריפטוגרפי למקרה שימוש לא מסמלת שהוא יאומץ ויעשה בו שימוש.

  לכן, בנוסף ליעדים והבטחות, ניירות לבנים יכולים גם להראות כיצד המטבע הקריפטו באמת יעבוד.
  לדוגמה, אחד הדברים שהוא יכול להסביר הוא באיזה סוג של מנגנון קונצנזוס הוא משתמש כדי לאפשר למשתתפי הרשת לתאם בצורה מבוזרת.

  נייר לבן יכול גם לתת מבט מעמיק על רכיבי טוקונומיקה, כגון צריבות אסימונים, הקצאות אסימונים ומנגנוני תמריצים. לבסוף, נייר לבן יכול להכיל מפת דרכים המודיעה למשתמשים על לוח הזמנים של הפרויקט, כך שהם ידעו מתי לצפות לשחרור המוצר.

  ניירות לבנים מתוכננים לרוב להיות פשוטים כך שכל אחד יוכל לקרוא אותם ולקבל לפחות את הרעיון הבסיסי לגבי פרויקט המטבעות הקריפטוגרפיים או הבלוקצ'יין. עם זאת, ספר לבן טוב ייתן גם הסברים טכניים כדי לאשר את כשירות הפרויקט.

  מדוע ניירות לבנים חשובים?

  ניירות לבנים חשובים למערכת האקולוגית של הקריפטו. למרות שאין סטנדרטים ליצירתם, המסמכים הלבנים הפכו למסגרת לחקר פרויקטי קריפטו.

  זוהי המלצה כללית להתחיל מחקר קריפטו על ידי קריאת הספר הלבן של הפרויקט. משתמשים יכולים להשתמש בניירות לזיהוי דגלים אדומים פוטנציאליים או פרויקטים מבטיחים. בנוסף, הם מאפשרים למשתמשים לפקח אם פרויקט דבק בתוכניות וביעדים המקוריים שלו.

  ניירות לבנים יכולים לספק שקיפות ושוויון על ידי הפיכת המידע המרכזי של הפרויקט לציבורי.
  גורמים שונים יכולים להפיק תועלת ממסמכים לבנים. לדוגמה, בעוד משקיעים יכולים לקבל החלטות השקעה טובות יותר באמצעותם, מפתחים יכולים להחליט על השתתפותם האפשרית בפרוטוקול.
  באופן דומה, אדם המתעניין ברעיון יכול להחליט ביתר ביטחון אם הוא רוצה להצטרף לקהילה מסוימת לאחר קריאתו.

  דוגמאות למסמכים לבנים

  Bitcoin whitepaper

  הנייר הלבן של הביטקוין פורסם בשנת 2008 על ידי אדם או קבוצה אנונימית הידועה בשם Satoshi Nakamoto. הנייר הלבן של ביטקוין נקרא "ביטקוין: מערכת מזומנים אלקטרונית עמית לעמית".

  הנייר הלבן מתאר כיצד אנשים יכולים להשתמש בביטקוין כצורה יעילה יותר של כסף מחוץ למודל הבנקאי המסורתי.
  הוא נותן הסברים טכניים כיצד רשת הביטקוין מאפשרת למשתמשים לשלוח מטבעות דיגיטליים ברשת עמית לעמית ללא מתווכים.
  הנייר הלבן גם מסביר כיצד רשת הביטקוין מוגנת מפני צנזורה והתקפות של הוצאה כפולה.

  Ethereum whitepaper

  מתכנת צעיר בשם Vitalik Buterin פרסם את הנייר הלבן של Ethereum בשנת 2014. אבל, עוד לפניו, Vitalik הציע את רעיון הנייר הלבן בשנת 2013 בפוסט בבלוג, "Ethereum: The Ultimate Smart Contract and Decentralized Application Platform".
  הפוסט הציג את הרעיון של בלוקצ'יין שלם של טיורינג, שהוא סוג של מחשב מבוזר שיכול להריץ כל אפליקציה אם נותנים לו מספיק זמן ומשאבים.

  הנייר הלבן של Ethereum מסביר כיצד מטרתו שונה מזו של הביטקוין.
  בעוד לביטקוין יש פונקציה ספציפית לספק תשלומים דיגיטליים עמית לעמית, הנייר הלבן של Ethereum הציג פלטפורמה שתאפשר למפתחים לבנות ולפרוס כל מיני יישומים מבוזרים (DApps). זה יכול להיות, למשל, מטבע קריפטוגרפי אחר או פלטפורמת הלוואות מבוזרת.
  הנייר הלבן מסביר גם את הפתרונות הטכנולוגיים שאפשרו את Ethereum, כמו חוזים חכמים וה-Ethereum Virtual Machine.

  לסיכום

  באופן אופטימלי, נייר לבן אמור לספק לך הבנה הכרחית של מה פרויקט המטבעות הקריפטוגרפיים מתכנן לעשות וכיצד. עם זאת, המסמכים הלבנים אינם מוסדרים, ולמעשה כל אחד יכול לכתוב אחד. לכן, אם אתה מעוניין בפרויקט מסוים, חשוב לנתח את הנייר הלבן שלו בקפידה, תוך התחשבות בדגלים האדומים והסיכונים הפוטנציאליים.

  הישאר איתנו בלופ

  המדריכים האחרונים שלנו

  - Advertisement - spot_img

  אולי תאהב גם